24 Kasım 2008 Pazartesi

La Rotative Del Maipo


Evimize çok yakın olan Boleteria Tiyatro'sunda 2 gün önce müzikal bir oyuna gittik. Gazeteci yazar ve aynı zamanda kareoraf olan Jorge Lanata'nın yönetmenliğini üstlendiği müzikalin senaryosunu ve şarkı sözlerini Elio Marchi ve Miguel Gruskoin gerçekleştiriyor.
Oldukça kalabalık ve genç bir kadroya sahip müzikal, Buenos Aires'in günlük bir gazete sayfasının içerisinde yer alan olayları, konuları sahneye aktarıyor. Farklı müzik ve konseptlerle peşi sıra değişen sahneler, gazetenin bir sayfasından başka bir sayfaya geçer gibi akıyor.
Buenos Aires'in sokaklarında gezerken izlediğimiz dansları, dinlediğimiz müzikleri burada da izleme ve dinleme şansı buluyoruz. Güzel fiziğe sahip erkek ve kadın oyuncuların cömertçe soyunmaktan çekinmemesi, çoğu danslarını çıplak gerçekleştirmesi ve bu gösterinin sokaktakilerin aksine 50 pezo olması, bu müzikal gösteriyi sokakta gördüklerimizden ayırıyor. Rengarenk dans gösterilerinin dışında projeksiyon kullanımı da bu müzikalin önemli parçalarından birini oluşturuyor.
Buenos Aires sokaklarında daha güzellerini bulabileceğimiz gösterinin büyük bir bölümünü, hatta bitmek tükenmek bilmeyen uzunca bir bölümünü Jorge Lanata'nın televole tadında gerçekleştirdiği yönetim eleştirisi oluşturuyor. Arjantin'in bayan başbakanı Néstor Kirchner'in konuşmalarından yapılan remiksler ve tekrarlarla seyirci güldürülüyor beraberinde yönetimin gereksiz hizmetleri, eksiklikleri üzerinde uzunca duruluyor. Sonrasında yine dans, müzik ve soğuk! Seviyesi fazlasıyla düşürülen klimanın etkisiyle soğuyan salondaki seyirciler homurdanmaya başladığı sırada gösteri sona eriyor.
Son olarak diyebileceğim şu ki La Rotative Del Maipo, yolu Buenos Aires'e düşen, doyasıya güzel kadın ve erkek görmek isteyenlerin hiç düşünmeden gidebileceği bir oyun. Gerisi yalan.

4 yorum:

 1. bol bol fotoğraf görmek istiyoruz

  YanıtlaSil
 2. yüklüycem fotoğraf. bazı blogları yazısız sırf fotoğraf yapıcam.

  YanıtlaSil
 3. Tiyatro,resitaller...himm anlasilan Dil problemini cozduk..superrrrrr

  YanıtlaSil
 4. anlama da pek bir problemimiz yok zaten,aslında konuşuyoruz da. ama daha akıcı konuşmak için bir kursa yazıldık.

  YanıtlaSil