20 Kasım 2008 Perşembe

Avenidad de Mayo'da bir eylem

Bachillerato de Jóvenes y Adultos “La Dignidad”

Bavullarımızla birlikte neşemiz de yerine gelince, sokak sokak gezmeye başladık Buenos Aires'i. Puerto Madero'da uzunca bir yürüyüş sonrası evimize doğru giderken yolumuz Plaza de Mayo meydanına düşüyor. Eski ve görkemli binaların önünde olabildiğine geniş olan caddeler, Arjantinlilerin mütevazi araçlarıyla sessizce akıp gidiyor. Yaşadığımız her anı kaydetme güdüsüyle fotoğraflar çekiyoruz. Derken sokakların birinden tüm meydanı inleten davul sesleri gelmeye başlıyor. Bir grup genç ellerinde bavulları, pankartları ve ardında yürüyen destekçileri ile eylem yapıyor.

Türkiye'de eylem, protesto denilince hemen aklımıza gelen yüzlerce coplu polisten burada sadece 6 tanesini görüyoruz. Genelde öğrenci savmak için kullanılan panzerin yerine ise hiçbir şey yok. Eylemci grup bir caddeyi olduğu gibi trafiğe kapatıyor. Polislerden biri de bu kapalı caddenin başında, araba girmesin diye bekliyor. Biz caddenin karşı tarafında sessizce izliyoruz olanları. Davulların tüm caddeyi dolduran neşeli sesini duyunca caddenin karşısına geçmek ve olanları daha yakından izlemek istiyoruz. Ülkemizde gördüğü eylemlerden ürkmüş olan Kerem önce beni engellemek istese de sonrasında o da bu müziği daha yakından dinlemek istiyor.

Yakınlarına gidince konuyu daha iyi anlıyoruz. Mariano Acasto caddesinde gençler ve yetişkinler için bulunan El Bachillerato Popular “La Dignidad” adında koruma ve eğitim amaçlı bir bina satılıp özelleştirilmek isteniyor. Bu durum karşısında mağdur duruma düşecek 70'ten fazla öğrenci için bir araya gelen insanlar hükümet karşıtı pankartlar ile birlikte yetkililere seslerini duyurmak istiyor. Ve bu ses gerçekten duyulmayacak gibi değil. Gösteriyi izlerken insanlar alkış tutuyor, kendini tutamayanlar ise olduğu yerde dans ediyor. Umarım gösteri amacına ulaşır ve bu güzel müziği yapan insanların korumaya çalıştığı bina bu güzel insanların olmaya devam eder.

10 yorum:

 1. Herseye ragmen bu renkleri yakalamıs olmanız super...bizde sizleri ailecek orada ziyaret etmek istiyoruz...Bos yeriniz varmı?

  YanıtlaSil
 2. var tabi olmaz mı. hepinizi bekleriz :)

  YanıtlaSil
 3. Iste budur eylem...
  6 polisle niree 600 polis nire eee nerden nere...

  YanıtlaSil
 4. güneş doğar tepeden,
  umutlar bize eller sallar...


  pencereden bakarken, istanbul tüm kızgınlığı ile tüm güzellkilerini soldurur...

  kız kulesi, boğazı,galata kulesi,sultan ahmeti,hisarı,çengel köyü.... son baharın suskunluğunu yaşar,,,suskunluk,hırçınlığını vurmaya başladı....

  arjantin tüm güzellkiklerini kaybetmeden, ne bizim suskunluğumuz gibi sakin, ne de bizim hırçınlığımız gibi saldırgan... huzur kokan fotoğraflar: pencereden baktığımız güneşin ışığı gibi ( ağacın önündeki fotoğraf) hep parlak ve aydınlık olsun:)


  arjantin dili olsa istanbul'a derki,
  yokluğun, cehennemin öbür adıdır.
  üşüyorum, kapama gözlerini.

  YanıtlaSil
 5. Sevgili ay ışığı güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Şiirsel güzelliğiniz bloğumu aydınlattı. İstanbul'dan gelen mesajları da aldığımı belirtmek isterim :)

  YanıtlaSil
 6. ay ışığı döktürmüşsünüz....istanbuldan papagangibi ye sevgilerimizle...

  YanıtlaSil
 7. teyzesi ırmak çok mutlu oldu.rtim müzüiği ırmağın en sevdiği müzik....sesli görüntüler çok etkili...

  YanıtlaSil
 8. yerim ben onu, burada çok eğlenceli müzikler var. kameraya aldıkça koyarım, buradan sevindiririz minik kıvırcığı. teyzesinin birtanesi.

  YanıtlaSil
 9. ya senin aldıgın notlara, resimlere ve vidoara baktıkça hangi zamanda hangi hangi evende oldugumuzu sorgulama istegi dogdu bende. bu kadar renkli ve canlı bir yaşam olamaz. oysaki biz yaşadıgımızı sanıyoruz. yaşamıyoruz. afedersiniz ama. yaşamıyoruz ulannnn...

  muerte istanbul -
  camfrog ID MU3RT3

  YanıtlaSil
 10. buradaki insanlar da hayatlarından çok şikayetçiler aslında. daha iyi koşullarda yaşamak istiyorlar. bana çok sessiz gelen bu şehir onlar için çok gürültülü. çünkü bilmiyorlar, istanbul, türkiye nasıl bir kaos ve gürültü içinde yaşıyor bilmiyorlar. ama bizden daha mutlular. her yer park, yeşillik, doğa ve eğlence daha ne olsun :)

  YanıtlaSil