5 Aralık 2008 Cuma

Ekmek ve İş

Buenos Aires'in Latinamerika Sanat Müzesi "Malba" da gördüğüm bir yağlı boya çalışması. İnsanların yüz ifadeleri çok etkileyici. İsyan, acı, umut ve haksızlıkların karşısında birlik olmuş bir halk var. Önceleri gerçeküstü resimler yapan Arjantinli ressam Antonio Berni, Paris'ten doğduğu ülkeye dönünce faşizm karşıtı gerçekçi tablolar yapmaya başlıyor. Ekmek ve iş (pan y trabajo) tablosu Antonio Berni'nin yeni gerçekçi döneminden güzel bir örnek. İşsizliğin ve açlığın karşısında duran yüzlerce yüz, müzede ençok dikkatimi çeken ve beğenimi kazanan tablo oldu.

6 yorum:

 1. çok güzel bir yağlıboya çalışması.insanların yüz ifadesini çok iyi vurgulamış....başarılı bir gözlemci.

  YanıtlaSil
 2. EVET TEPKİVE İFADELER BÜTÜNLÜK İÇİNDE BUDA ONU BAŞARILI YAPMIŞ

  YanıtlaSil
 3. Antonio Berni'nin başka yüzlerden alınıp yapıştırılmış bir taplosu daha vardı o da çok güzeldi. Zamanla başka tabolalarını da koyucam :)

  YanıtlaSil
 4. Böylesine bir tabloya bakınca büyülenmemek elde değil. Çok güzel gözüküyor. Soyut resimler yerine böylesine resimleri her zaman için tercih etmişimdir. Çünkü bir resim gerçekleri yansıtmalıdır diye düşünüyorum.

  Paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. sevgili namlu seninle aynı fikirdeyim. görmemiz gereken gerçeklerden uzaklaşarak bir şeyleri düzeltemeyiz. Toplum adına yapılan sanat çalışmalarını bu yüzden hep çok sevmişimdir.

  YanıtlaSil