6 Aralık 2008 Cumartesi

Gürültü Yapmayın Lütfen!


Gece yarılarına kadar yüksek sesle konuşan, yetmeyip son ses müzik dinleyen, izlediği diziyi alt, üst, yan, tüm komşularına dinleten, evin içinde çıplak zeminde sokak ayakkabıları ile yürüyen, ipince duvarlardan ev yapan, sabahın kaçı olduğuna bakmadan kornaya basan, kırmızı ışık yanar yanmaz yine kornaya basan, alışkanlık olduğu için en önde olsa bile yine kornaya basan, garip insanların yaşadığı bir şehir İstanbul. Ve tüm bunlar beni bu şehirden uzaklaştıran, kaçma isteği uyandıran önemli sebepler arasında yer alıyor.
Buenos Aires'in Figueroa Alcota caddesinde, Malba müzesinin hemen yanında, dev gibi bir gürültü ölçer duruyor. Arabalar için kırmızı ışık yandığında, gürültü ölçerde hafif bir yeşil beliriyor. Gürültüsüz yaşamaya devam diyor. Arabalar için yeşil ışık yandığında renk daha da artıyor, eğer yoldan eski bir belediye otobüsü geçiyor, yeni ve modern zamana aldırmadan motoruyla bağırıyorsa, ışık sararmaya ve kızarmaya başlıyor. Utan, utan diyor, tüm arabalar sessiz sessiz geçiyor, sen bu kadar insana aldırmadan motorunla bağırıyorsun. Sessizlik gerçekten çok önemli bu şehir için. Bu yüzden şehir içinde, insanların gürültü ihtiyaçlarını, kuş seslerinin altında giderebileceği, bir dolu park var. Trafik sıkışsa bile insanlar kornaya basmıyor. Bir saatten sonra komşular seslerini kesiyor. Canları eğlenmek isterse, sabaha kadar eğlenebilecekleri bir ton yer var çünkü.
Sessizlik güzel şey. Öyle ya da böyle İstanbul'a dönecek olmak buyüzden üzüyor beni.

5 yorum:

 1. Bende nefret ediyorum gürültüden.insanların ruh sağlını bozuyor.ses kirliliğini engellemem en güzel ve akıllıca yolu...tebrik ediyorum

  YanıtlaSil
 2. Hakikaten öyle ben de sevmiyorum gürültüyü. İlginç bir şeymiş, İstanbul'a koysalar onlardan ertesi gün kaybolur. Kaybolmuyorsa da gürültüyü kaldıramaz aletler.

  YanıtlaSil
 3. gürültüyü engellemenin güzel bir yolu çünkü insanlar dikkate alıyorlar böyle şeyleri. istanbul'a koysalar bu defa kim daha çok gürültü yapıp, kırmızı ışık yakmayı becerecek diye gürültü yarışına girer bizimkiler, tabi abraXas'ın dediği gibi kaybolmazlarsa :)

  YanıtlaSil
 4. Gurultu, trafiteki o anlamsiz korna ve insan sesleri insanin tum sinirlerini bozmakla kalmayip biyolojisini bile belli bi sureden sonra bozuyor. Istanbul icin o isiklari sanirim her sokak basina koymak gerek ama anlayacak birilerininde olmasi gerek ki bu durum simdilik ist. icin degil turkiye icin biraz guc. belki bir gun diyerek umutlari karartmayalim:) belki bir gun..sessiz sakin huzurlu bi yasam surucez belki...

  YanıtlaSil
 5. sevgili cubidocum o günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

  YanıtlaSil