15 Ocak 2009 Perşembe

Arjantin Tarihinin Mutfağı

Tiyatro: Teatro Andamio

Oyun: Del Aceite a La Cacerola ( Zeytinyağından Tencereye)

Yazar: Roberto Cortizo Petraglia

Oyuncular: Carlos Durañona, Roberto Cortizo Petraglia, Mariano Falcón

Yönetmen: Patricia Corsánego

Video: Julián Cortiza, Consultora HistóricaKızgın tencereye damlatılan zeytinyağı ile ışıklarını açan oyun, İngiltere'nin Arjantin'i işgaliyle başlıyor. Yakın tarihe kadar devam eden oyunda, savaşlar, işgaller, entrikalar ve yemek yapma ihtiyacı hiç bitmiyor. İspanyollar, İngilizler derken, kendi bağımsızlıkları için mücadele veren Arjantin'in yalnız kaldığı dönemlerde Fransa ile ve bir çok ülke ile yaşadığı gerginlikler, iç savaşlar ve nihayet cumhuriyetle birlikte gelen entrikalarla dolu yeni bir dönem başlıyor.

Bir evin mutfağında geçen oyun, erkek oyuncuların oynadığı iki kadın ve bacağındaki ağrıyla sahneye atlayan bekçi ile toplam 3 kişi tarafından gerçekleştiriliyor. Dışarıda bir yerlerde bir şeyler oluyor; savaş oluyor, bomba sesleri geliyor, halk ayaklanıyor. Kendisi için yemek yapmak aklına gelmeyen kadın, askeri yönetimin olduğu dönemde askerlerin ya da dönemin adamı kimse onun karnını doyurmak için durmadan pişiriyor. Sağcı bir iktidar başa geliyor, onunla birlikte çalışan diğer kadın, diktatör kesiliyor ve hamurun sol tarafa yoğurulmasını yasaklıyor. Hep bir acıyla sahneye atlayan bekçinin ise karnı hep aç ve kadınlar ona yemekleri koklatmıyorlar bile. Zaten doğru düzgün yemek de pişiremiyorlar ki hep bir şeyler eksik. Tuz eksik, sebze eksik... Her zaman bir şeyler yok. İktidar ya da evin üst katındakiler kim olursa olsun, mutfakta ki bu manzara kendini tekrarlamaya devam ediyor.

Asla mutlu olamayan bu kadınlar aynı zamanda çok alaycı. Dışarıda olup bitenlere dışarıdan bir gözle bakabilen kadınlar, çok kısa zamanda peş peşe hükümet değiştiren Arjantin'in politik tarihine, seyirciyle birlikte hiç çekinmeden kendileri de tam olarak kıçlarıyla gülebiliyorlar.

Projeksiyondan verilen gerçek görüntülerle nefes alan oyun, aynı zamanda anlattıklarını belgelendiriyor. Kadınlar askeri yönetimden, savaşlardan, politikalardan, kültür istilasından (çin kültürü, fransa kültürü vb. farklı kültürlerin arjantin'i etkisi altına alması her fırsatta eleştiriliyor.) hep yorgun düşüyor.

Yemeklerin güzel kokularını tüterek izlediğim oyun, bugünkü Arjantin'i anlayabilmek için önemli ipuçları veriyor. Kadını oynayacam diye pek kasmayan, kıvırtmayan, sesini inceltmeyen oyuncuların sadece acılı yüzlerle kadın olabilmelerini ise ayrıca sevdim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder