1 Şubat 2009 Pazar

Fin de Partida

Tüm bunlar bir oyun. Yerin altında, çöplüklerin arasında yaşayan ve sonu olmayan bir oyun.
Yalnızlığa terkedilmiş küçücük dünyalarında, kokuşmuş çöplüklerinde, her şeyi bildiğini ve her şeyin kendi kontrolü altında olduğunu zannedenlerle, ezilmek ve sadece kendisine söylenenleri yerine getirmek için yaşadığını düşünenlerin dünyası. Ha bir de anne ve baba var tabi. Son nefeslerini solumakta olan, yaşlanmış, tükenmiş ve bir karamel'e tav olabilecek kadar çocuklaşmış. Tam 4 kişiler.
Ne yapıyor bu insanlar? Her gün aynı cümlelerle, aynı yerde, kimselerin yaşamadığı bu dünyada, yaşadıklarını mı zannediyorlar?
Biri emir veriyor, sonunu getiremediği hikayeler anlatıyor.
Diğeri dinliyor, hizmet ve nefret ediyor. Tekerlekli sandalyede yaşayan efendisini arkadan dinlerken, elleri onu boğmak istercesine çırpınıyor, duyduklarından alay edercesine tiksiniyor. Gitmek istiyor, hiçbir şeyin olmadığı bir dünyaya gidip kurtulmak istiyor. Ve gidiyor ama her defasında geri geliyor. Oturamamaktan o kadar yorgunki, efendisinin emriyle güneş ve deniz görebilmek için pencereye doğru yaklaşıyor, ama merdivenleri unutuyor, merdivenleri buluyor, bu defa dürbünü unutuyor, dürbünü buluyor ama tam pencereye yaklaşmışken düşürüyor. Her şeye yeni baştan başlıyor.
Çocuk giysileriyle çöp kutularında yaşayan ya da çoktan ölmüş olan anne ve baba ise çoğu zaman sessiz. Kendilerine söz verildiğinde ise bir o kadar gürültülü.
Kim bu insanlar? Ne işleri var bu çöplükte?
Samuel Beckett'ın Oyun Sonu adlı oyunundan Lorenzo Quienteros ve Pompeyo Audivert'in yorumuyla sahneye uyanlarmış Hamm, Clov, Nagg ve Nell olur kendileri.
Aynı zamanda yaşadıkları dünyadan nefret eden, bu saçmalıklar ve anlamsız tekrarlar silsilesini terketmek isteyen, güneşi özlediğini söyleyen ama güneşe yakınlaşmak için tek bir adım atmayan, aynı hataları yapmaktan bıkmayan Ayşe, Osman, Cemil, Mehmet, Ahmet yani biz olur kendileri.

Centro de la cultural'da gülümseyerek ve hiç sıkılmadan izlediğim oyunun;
Yazarı
Samuel Beckett

Yönetmenleri
Lorenzo Quienteros ve Pompeyo Audivert

Oyuncuları
Lorenzo Quienteros (Hamm)
Pompeyo Audivert (Clov)
Max Berliner (Nagg)
Pochi Ducasse (Nell)

2 yorum:

 1. Bir patika resmi çizmiş olsam, ayak izlerin kalırdı biliyormusun. Sessiz sedasın gelip gitmelerin yazılarıma artık ilgi duymamanla ilgili olabilirmi ufaklık. :) Oysa ben senin bahçemdeki yaramazlıklarına ve gürültülü oyunlarına alışmıştım. Ne hissediyorum biliyormusun, senin oralarda güneş şimdi çok güzel olmalı. Yüzüm gülüyor.

  Kendine iyi bak
  Ahmet

  YanıtlaSil
 2. hiç olur mu, yazılarını ilgiyle okuyorum. daha sık ayak izlerimi göreceksin o zaman :)

  sevgiler

  YanıtlaSil