25 Mart 2009 Çarşamba

24 Mart 1976


Bu Bir Eylem
Adaletsizliğe, haksızlığa, katliama, darbelere karşı bir eylem.
Bundan 33 yıl önce Arjantin'de gerçekleşen askeri darbe ile tam 30.000 kişi tutuklanıp katlediliyor. Solcu olduğu için kamplara kaçırılan, aylarca işkence görenler, hamile olduğu halde yine işkence görüp, çocuğu doğduktan sonra öldürülenler, 30 yıl sonra annesi sandığı kişinin teyzesi olduğunu öğrenenler (bunlardan birini tanıyorum), sırf felsefe'de okudukları için bunlar kesin sosyalisttir saçmalığı ile katledilen üniversite öğrencileri, sanatçılar ve niceleri için binlerce insan bir aradaydı. Okulların ve işlerin insanların eyleme katılabilmesi adına tatil olduğu 24 Mart'ta, biz de Canan'la birlikte ordaydık. Yüzlerce kurum, dernek kendilerine özel pankartları, renkleri ve gösterileri ile Mayo Meydanında toplanmıştı. Çocuklarını kaybeden yaşlı anneler gösteri alanına getirilirken, onlar için özel bir dans gösterisi yapıldı. Video'da bu güzel dansın Canan tarafından son anda çekilmiş görüntülerini görmektesiniz.

1 yorum:

  1. Adaletsizliğe haksızlığa karşı yapılan bir eylem 33 yıl önce yapılan askeri darbe....

    kendi ülkemi kendi ülkemi yönetenleri düşünüyorumda şu halimize bak yapılan bi dolu haksızlık karşında bi gık çıkmıyo sanırım alışılmışlık en acısı ve en kötüsü kabullenmek olmuş..

    Ama inanıyorum bir gün herşey değişecek insanlar bigün uyanacak uykudan uyandırmak için elimizden geleni yapmalıyız öncelik olarak...

    YanıtlaSil