2 Mart 2009 Pazartesi

Zaman'ın oyunu "El Tiempo y Los Conway"


Hayatın farklı zamanlarına açılan pencere, bir ailenin hayaller kurduğu, acılarını paylaştığı sade ve sıcak bir salon. Her şey burada oluyor.
Yıl 1919! Ailenin genç üyelerinden Kay'in yaş günü için herkes bir arada. 4 kız ve 2 erkek'ten oluşan ailenin her ferdi ayrı bir karaktere sahip. Doğum günü kızımız yazar olmak istiyor ve sürekli bir şeyler not ediyor. Bir diğeri iyi bir eş bulup evlenme peşinde, pek de duygusal. Kızların en büyüğü daha adil bir hayat için sloganlar atan bir sosyalist. Erkek ağabeyimiz asker ve sarhoş. Diğer erkek kardeşimiz evin gölgesi gibi yaşayan, çekingen ve biraz da tutuk. Ben hala onun öz evlat olup olmadığından şüpheliyim. Çok fazla köşeler de kalmış, herkes tarafından horlanan, ezik bir karakter. Ha bir de evin, yaramaz ve müzisyen küçük bir kızı var. Herkes çok mutlu. Güzel bir doğum günü. Evi ziyaret eden, iş adamları aile üzerinde huzursuluklar yaratabilecek gibi görünse de her şey güzel!
Derken doğum günü kızı cam kenarına geçiyor. Dışarıyı izliyor ve zaman değişiyor. Yıl 1937! Aile fertlerinin yaşlandığı bir başka doğum günü. Doğum günü kızımız yine Kay. Onun dışında her şey çok farklı, eski doğum gününün aksine mutsuz. Aile fertlerinin bağları kopmuş, maddi gücü bitmiş. Evin küçük kızı ölmüş. Ve daha bir dolu aksilik. Evin dinmeyen karanlığında ve umutsuzluğunda boğulmak üzereyken doğum günü kızımız yine cam kenarına geçiyor ve zaman değişiyor.
Yıl yeniden 1919! Eski doğum günü kaldığı yerden devam ediyor. Ama doğum günü kızımız gelecekten gelmiş gibi. Ya da kötü bir kabustan uyanmış... Tüm aile fertleri gelecekten habersiz ve bağımsız. Ama Kay biraz farklı. Onun da aklında bir dolu soru işareti var.
Zaman için de bir yolculuk mu yaptı? Yoksa annesinin de dediği gibi sürekli yazmaktan sürmenaj mı yaşıyor? Benzer soruları biz de soruyoruz. Zaman içinde yolculuk yaptığı söylenemeyecek kadar, klasik ve sıradan bir sahne, sıradan geçişler. Bir rüya olamayacak kadar detaylı ve olası gelecekler. Geleceğin çok iyi olacağı konusunda ısrarlı şimdi'ler. İnsanın kafası karışıyor. Eğer ortada bir zaman geçişi varsa ve Kay tüm olacaklardan haberdarsa geleceği değiştirebilir diye düşünüyorum.


Tiyatro: Centro Cutural de la Cooperacion
Yazar: J.B. Priestley
Çeviri: Jaime Arrambide;
Yönetmen: Mariano Dossena.
Oyuncular: Mecha Uriburu (Sra. Conway); Luis Gritti (Alan); Alcira Serna (Magde); Gabriel Kipen (Robin); Victoria Arderius (Hazel); Mariela Rojzman (Kay);Margarita Lorenzo (Carol); Diana Kamen (Joan); Leon Bara (Ernest); Hernan Bergstein (Gerald);

5 yorum:

 1. izlemek isterdim çok güzel ve ilginç bir oyunmuş.iyi seyirler.sevgilerimle...

  YanıtlaSil
 2. umarım birgün izleme fırsatı bulursun :) beğenmene sevindim :))

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Sıcak regards. Gerald (argentine)

  YanıtlaSil
 5. Hola Henry es un gusto verte en mi blog.
  Habia visto el juego en Centro Cultural de la Cooparacion i me gustò mucho.

  Saludos de Turquia.

  YanıtlaSil