19 Nisan 2009 Pazar

Casa Rosada

Bilgisayara süt döküldü, 20 yaş dişler, hastaneler, testler, köfte işi derken uzunca bir zaman yazamadım. Buenos Aires'e kaldığımız yerden hemen devam ediyoruz.

Plazada Mayo'nun güzel ve görkemli yapılarından Casa Rosada (Pembe Ev)'nın geçmişi 1595'e kadar dayanıyor. 1500'lü yıllarda İspanyol hükümetlerine ve yöneticilerine ev sahipliği yapan Rosada bugün Arjantin hükümeti tarafından kullanılıyor.
Haftasonları müze ziyaretine açık olan Casa'yı görevli askerlerin rehberliği eşliğinde gezmek mümkün.
Casa Rosada'nın içerisine girdiğimiz de genişçe bir holün ardından palmiye ağaçlı ve havuzlu küçük bir avlu ziyaretçileri karşılıyor. Bakanlıkların odasına açılan avlu Patia De Las Palmeras olarak adlandırılıyor.


Casa Rosa'nın en görkemli odası Salon Blanco duvarları, heykelleri, altın renkli kaplamaları ile evin en çok beğendiğim yeri oldu. Ziyaretçilere yasak olan bölümde bulunan masa, tavana yapılan resimler ki evin tüm tavanları resimlerle donatılmış, beyaz üstüne işlenmiş altın kaplamaları daha zengin görmenizi sağlayan aynalar Salon Blanco'nun en güzel ayrıntılarını oluşturuyordu.


Ülke isimleriyle adlandırılmış merdivenler; kendilerine özgü heykeller, resimler ve hikayeler taşıyor. İtalya Kralı'nın, Dr. Roque Sáenz Peña'ya iki ülke arasındaki kardeşlik adına hediye ettiği bronzun bulunduğu merdivenlerden birine İtalya Merdivenleri ismi veriliyor.

Bunların dışında; fransız merdivenleri, büst salonu, onur holü, kuzey salonu, balkonlar evin görülmeye değer diğer yerleri.

3 yorum:

 1. demek sizde de yaramaz bi kedi var :) Bilgisayara süt döküldüğüne göre.. bizde de o işi egemen yapıyo :) aman bilgisayarlarımıza bişey olmasın. insan bloglardan biraz kopunca bi daha toparlayamıyor. hoşgeldin :)
  pembe ev çok güzelmiş. merdivenlerin ülke isimleriyle adlandırılması ne ilginç...

  YanıtlaSil
 2. merhaba Arzu,geçmiş olsun.dişlerin nasıl şimdi çok ağrın var mı?çektirdin mi.merak ettim.Pembe köşk,bizim köşk gibi..

  YanıtlaSil
 3. gülcan
  evet var bir yaramaz kedi :) biraz büyükçe ama olsun. notebookun tuşları bozuldu, bir de arada ötmeye başladı. ikinci bir klavye aldık onla yazıyoruz artık. hoş bulduk :))


  fatma
  iyiyim şimdi hiç ağrım yok. çok iyiyim hatta. çook öptüm. ırmağı'da çok öptüm. muccckss.

  YanıtlaSil