4 Nisan 2009 Cumartesi

Soytarı Tiyatrosu


Redes Club De Circo adlı sirkte bir Clown Tiyatrosu'nun doğaçlama isimli ve içerikli oyunu izledim. Ayakkabılarını giyerek oyuna başlayan palyaço aksesuarlı 9 oyuncunun her biri kendine özel tipik bir karakteri oynuyor. Seyircinin belirlediği kura ile sahneye çıkan oyuncular doğaçlama yaparak oynuyor. Bu sıranın haricinde oyunun bütünün değişmez metinleri de var.
Oyuncular "biz buraya doğaçlama yapmaya geldik, kimimiz evde iyi çalıştık da geldik kimimiz şimdi burda uydurcaz" diyerek oynamaya başlıyor. Sahneye çıkma yarışı, kendini gösterme yarışı, seyirciden alkış alma yarışı ile oluşan genel bir kurgu oyunun doğaçlama temasının dışında kendini hissettiriyor. Ve bir de kulis dünyası! Oyuncular sahnede gayet ciddi doğaçlama yaparken, 'ciddi derken seyirci güldürme isteğindeki kararlılıktan bahsediyorum, ki o sırada seyirci deliler gibi eğleniyor' arkada kuliste öpüşenler, garip ilişkiler, oyunun liderine yakalanmıycam diye kaza ile erkek erkeğe ya da bilerek öpüşenler, dedikodu, sahneye laf atmalar gösteri de ki gülme öğesini kat kat artırıyordu. Sayelerinde iyi vakit geçirdiğim, niye bitti ki, zaman ne çabuk geçti dediğim oyunun, bitmesini hiç istemiyor insan.
Türkiye'de de soytarı tiyatrosu istiyoruz! Gülmek eğlenmek, hoş vakit geçirmek bizim de hakkımız! Burdan yetkililere sesleniyorum. Bir an önce hazırlıklara başlayın yoksa ben gelip yapacam.

Video da oyunculardan birinin tek kişilik gösterisi var.

10 yorum:

 1. Ne de güzeldir kimbilir..
  Bizim bunları izleyebilmemiz için daha çoookkk beklememiz gerekiyor:)

  YanıtlaSil
 2. burda da çok küçük bir çevre izliyor henüz bunları. daha büyük projeli örnekleri de var ama genelde insanlar çok pahalı olmasına rağmen 200 pezo verip saçma sapan bir müzikale gitmeyi tercih ediyor. Gerçi görmeyi isteyip de göremediğim ama güzel olduğunu okuduğum müzikaller de var. ama sonuç olarak az ya da çok seyirci buluyor ve geçimini sağlıyor bu tiyatrolar da. yani aslında demek istiyorum ki seyirci olsa, bazı engeller aşılsa türkiye'de de olur. ama seyirci olmayınca oyun da olmuyor :))

  YanıtlaSil
 3. 200 pezo..
  Kaş yetele yapıyor acaba:))

  YanıtlaSil
 4. Bir şekilde Türkiye'de tiyatroya ilginin az olduğunu düşünüyorum. Devlet'in bu konuda bir desteğinin olmaması en büyük köstek zaten. Her şeyi devletten beklememek lazım. Maddi destek vermesine gerek yok zaten. Okullarda çocuklara tiyatro sevgisi aşılansın yeter. Bi yerde oyun çıkartmak isteyene karakoldan izin al diye brokrasi yaptırmasın bi de. İnsanların içinde tiyatro deyince hoş bir fikir oluşsun ve canı gitmek istesin, bizdeki tiyatrocununda bol seyircisi ve yeterli bütçesi olur.
  Seçimlerde partilere sormak lazım, tiyatro için ne yapacaksın?

  YanıtlaSil
 5. doğru demişsin. birinin bir projesi var mıydı? yok! kimsenin de umuru değil zaten.

  YanıtlaSil
 6. merak ettim nerelerdesin? sesin soluğun çıkmıyor..

  YanıtlaSil
 7. 100 ytl ye kaç kişi para verip de giderki Türkiye'de, belli bir kesim dışında. Aslında uygun fiyatlarla Türkiye'de de gayet ciddi bir izleyici toğluluğuna ulaşılabilir. Sonuçta belli bir tiyatro izleyici kitlesi var. :)
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 8. abraxas
  Olmaz mı var tabi. ama çok değil malesef.

  Gülcan
  Yettim, geldim :) bilgisayar bozuktu giremedim baya :)

  YanıtlaSil