3 Mayıs 2009 Pazar

Aires-Marcelo Katz

Aire kelimesinin çoğul hali Aires ispanyolca havalar anlamına geliyor. Hava kelimesini düşününce insanın aklına ne gelir? Nefes almak, bulutlar, üflemeli alet çalmak... ve benzer bir dolu şey. Arjantin'in Soytarı tiyatrosun'un önemli isimlerinden Marcelo Katz'ın üçlemelerinden Aires'i izleyince hava ile zihnimin geliştirdiği görüntüler, aire kelemisinin çoğalması gibi üredi.

Gece, yıldızların altında gerçekleşen oyun alanına girer girmez seyirciye hoş geldin deyip rast gele bir yerlere oturtan, oyun başlayana kadar seyircinin canı sıkılmasın hem de oyuna ısınsın diye seyirciyle oynamaya başlayan oyuncular, 6 yaşından küçüklerin girmesinin yasak olduğu oyunda küçük büyük herkesi güldürüyor. Hava ile temasını geliştiren oyun, tamamen seyirciyi güldürüp eğlendirmek üzerine kurulu.

Saksafon çalan Caz ekibi'nin bir yerden sonra ağzıyla üflemek yerine osurarak üflemeye ve çalmaya başlaması, top çevirmek yerine hava ile poşet çevirilmesi ve poşetlerin elektrikli süpürgeyle teker teker yutulması, hava üfleyen makine ile seyircilerin üzerlerine atılan kağıtlar, yıldızlı bir gökyüzüne balonlarla bırakılan dilekler, oyunun en dikkat çekici ve seyirci üzerinde etkileyici bölümleriydi. Hava ile yapılabilecek, kullanılabilecek ne varsa kullanılan oyunda, seyirciler de fikirleri, cevapları, dilekleri ile her daim oyunun içinde yer alıyordu.

Yolu buralara düşüp de eğlenceli vakit geçirmek ve gülmek isteyen herkese görmeden, yaşamadan tasvir edemeyeceği bu oyunu izlemeden dönmemesini tavsiye ederim.

Yazar: Marcelo Katz, Javier Pomposiello
Yönetmen: Marcelo Katz
Oyuncular: Juan Carlos Bratoz, Cecile Caillon, Demián Candal, Julieta Carreras, Pablo Fusco, Martín López, Lisandro Penelas, Javier Pomposiello, Luciana Wiederhold, Erica Ynoub
Kostüm: Brigida Lozzi
Işık: Fernando Berreta
Ses: Pablo Bronzini

Yer: Centro Cultural Recoleta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder